Agresīvajiem autobraucējiem iespējams OCTA polises cena būs dārgāka.

Oct 9, 2015

balts audi

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja pārstāvji uzskata, ka būtu nepieciešama OCTA cenas dažādošana apzinīgajiem un neapzinīgajiem autovadītājiem. Tādā veidā turpmāk polises aprēķinā varētu tikt izmantoti dati par autovadītāju sodu uzskaites punktiem. Tiem autovadītājiem, kuriem šo soda punktu būs vairāk, attiecīgi OCTA polise būs dārgāka, savukārt tiem, kuriem soda punktu ir maz vai nav vispār, polise izmaksās lētāk.

Kā uzskata Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja pārstāvji, iespējams, ka šāda sistēma palīdzētu autovadītājiem vairāk apzināt iespējamos riskus, izvairīties no dažādiem negadījumiem, lai viņi saprastu, ka maksa par pārdrošu braukšanu var būt ne tikai naudas izteiksmē un soda punktos, bet arī paaugstinātā maksā par apdrošināšanu.

Pēdējo gadu laikā statistika kļūt arvien drūmāka, tāpēc apdrošinātāju biroja pārstāvji, kuri ir saistīti arī ar ceļu satiksmes drošību, vēlas ieviest šajā jomā inovāciju, lai mazinātu šo statistiku un situācija uz ceļiem normalizētos. Tādā veidā, jo atbildīgāks būs autovadītājs, jo zemāka maksa viņam būs par OCTA polisi.

LTAB uzskata, ka nav godīga pašreizējā situācija, kad apzinīgie autovadītāji, kuri ar atbildību izturas pret ceļu satiksmes noteikumiem un drošību uz ceļiem, maksā par OCTA polisi tādu pašu cenu, kā tiem, kas ir bīstami ceļu satiksmes dalībnieki un bieži vien pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus.

Kā norāda LTAB valdes priekšsēdētājs Stengrevics, šobrīd būtu nepieciešama daudz lielāka sadarbība starp LTAB un IeM, lai notiktu operatīva un kvalitatīva datu apmaiņa. LTAB cer, ka IeM kopīgu interešu vārdā ņems vērā LTAB ieceri un atbalstīs to, ka, agresīvajiem braucējiem turpmāk OCTA polises saņemšana būs dārgāka. Šobrīd IeM šo ideju neatbalsta, atsaucoties uz to, ka tā ir kārtējā apdrošinātāju vēlme nopelnīt papildus naudu.

Katru gadu apdrošinātāji ceļu satiksmes negadījumu novēršanas un profilakses nolūkiem dod 2% no līdzekļiem, kas iegūti pārdodot OCTA polises. 2014.gadā profilaksē ieguldīts 1.1 miljons eiro, savukārt pēdējos piecos gados tie ir bijuši pieci miljoni eiro.

Latvijā ir vienas no zemākajām OCTA polišu cenām visā Latvijā. Salīdzinot ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, šī atšķirība var sasniegt pat 10 reižu. Arī mūsu kaimiņiem Lietuvai un Igaunijai polišu cenas ir daudz lielākas. Šādu zemu cenu lielākoties veicinājusi sīvā konkurence apdrošinātāju sfērā. Katru gadu Latvijā pieaug transportlīdzekļu skaits ceļu satiksmē, līdz ar to palielinās arī izraisīto negadījumu skaits.

Šobrīd pieteikties obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas atlīdzībai iespējams negadījumā cietušajiem, ja tas nav atzīts par vainīgu negadījuma izraisīšanā. Tas var būt gan pasažieris, gan gājējs, gan arī transportlīdzekļa vadītājs. Atlīdzības limits par personai nodarītajiem zaudējumiem ir EUR 5 000 000. Savukārt LTAB pārstāvji vēlas, lai notiktu cenu diferencēšana un tie autovadītāji, kuri ir godīgi un apzinīgi ceļu satiksmes dalībnieki, par OCTA polisi maksātu mazāk nekā tie, kuriem ir sakrājušies līdz pat 8 soda punktiem.

Iepriekš faktori, kuri ietekmē OCTA cenu ir bijuši sekojoši: apdrošināšanas termiņš, transportlīdzekļa tips, transportlīdzekļa pilna masa, tā vecums, reģistrācijas vieta, īpašnieks juridiskais statuss, izmantošanas veids, vadītāja vecums, kā arī vadītāja braukšana vēsture. Braukšanas vēstures faktorā tiek ņemta vērā Tava braukšanas vēsture. Bonus – atlaides klase tiek rēķinātā attiecībā uz pāri: transportlīdzeklis un tā īpašnieks. Kopā ir 17 klases. Par katru izraisīto ceļu satiksmes negadījumu transportlīdzekļa īpašnieks zaudē līdzšinējo klasi. Pirmo reizi iegūstot OCTA polisi Tu automātiski iekļūsti 6.klasē.

Avots: http://bnn.lv/rosina-palielinat-octa-polises-cenu-agresivajiem-autobraucejiem-167336

by | Categories: Uncategorized |

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.