Ar ko atšķirās vitamīni no uztura bagātinātājiem?

Apr 27, 2016

          uztura bagātinātāji  Pavasaris ir laiks, kad īpaši aktīvi sākam pievērst uzmanību tam, ko ēdam un tam, kā jūtas mūsu ķermenis – vasara ir tepat ap stūri un nedrīkst liegt ķermenim visas uzturvielas, kas tam nepieciešamas! Dažkārt lietotājiem ir neliels apjukums attiecībā uz to, kā dēvējam aptiekās pieejamos līdzekļus, kas sniedz mūsu ķermenim trieciendevu ar vērtīgajām uzturvielām – dažus vitamīnus dēvē par uztura bagātinātājiem, savukārt citi reģistrēti kā zāles. Kādēļ tā? Šoreiz aplūkosim šo jautājumu smalkāk!

            Lai risinātu šo jautājumu, būtu jāsāk ar definīciju tam, ko tad saucam par zālēm un ko par uztura bagātinātājiem. Šeit talkā nāks Farmācijas likums. Tā 1. panta septiņpadsmitajā punktā teikts: “zāles ir viela vai vielu salikums, kam piemīt īpašības, kuras vajadzīgas, lai ārstētu slimības vai veiktu šo slimību profilaksi.” Īsumā sakot, zāles ir vielas, kuras lieto konkrētu indikāciju (slimību, simptomu) novēršanai, tajās esošā aktīvā viela skaidri tiek galā ar konkrēto problēmu. Savukārt uztura bagātinātāju lietošana ir daudz plašāka, par to var pārliecināties aplūkojot Ministru kabineta noteikumos Nr. 725 4. punktā iekļauto definīciju: “Uztura bagātinātāji ir pārtikas produkti parastā uztura papildināšanai. Tie ir koncentrētas uzturvielas (vitamīni un minerālvielas) vai citas vielas, kurām ir uzturvērtība vai fizioloģiska ietekme, atsevišķi vai kombinācijās, un tos izplata un realizē devās — kapsulās, pastilās, tabletēs, dražejās un citos veidos, pulvera maisiņos, ampulās un citā iesaiņojumā, kas paredzēts lietošanai mazos un nomērītos daudzumos.” Tātad, jāsaprot, ka zāles ir stiprākas aktīvās vielas, ar kurām ārstējam slimības, savukārt uztura bagātinātāji ir vājāki vitamīni un minerālvielas, ko pievienojam uzturam, lai stiprinātu organisma vispārējo veselību.

            Jautājums, vai vitamīni tiek klasificēti kā uztura bagātinātāji vai zāles, paliek sarežģītāks, kad redzams, ka abi satur vienas un tās pašas vielas – šajā gadījumā bieži vien vitamīni-zāles ir koncentrētāki un vitamīni-uztura bagātinātāji nav tik koncentrēti. Piemēram, vitamīns C ir labs uztura bagātinātājs imunitātes stiprināšanai, tomēr tā lielākas, kontrolētas devas var pat tikt galā ar jau sākušos saaukstēšanās slimību. Vitamīnu produktiem, kas tiek klasificēti kā zāles, vienmēr jābūt pievienotai skaidrai informācijai par indikācijām, kontraindikācijām, blaknēm, lietošanu kopā ar citiem medikamentiem un tamlīdzīgai informācijai, kas pievienota jebkurām zālēm.

            Lai vai kā, gan vitamīni, kas reģistrēti kā uztura bagātinātāji, gan tie, kas reģistrēti kā zāles ir neatņemams ierocis cīņā ar pavasara nogurumu un ar to saistītajiem simptomiem, kuru iemesls visbiežāk ir vitamīnu trūkums organismā.

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.