Bērnu zobu veselība

Aug 31, 2016

bērnu zobu veselībaNe visi cilvēki var lepoties ar veseliem un skaistiem zobiem. Turklāt dažādas zobu saslimšanas mūs var piemeklēt pavisam agrā vecumā – bērnībā. Bērnu zobārstniecība ir nozare, kurā specializējušies daudzi Latvijā strādājošie zobārsti, un viņi norāda, ka bērnu zobu un smaganu problēmas kļūst arvien aktuālākas.

Par laimi, mūsdienās stomatoloģija attīstās ik mirkli – tiek radītas jaunas ierīces, instrumenti, medikamenti. Lai arī zobārstniecība kļūst arvien kvalitatīvāka un pacientam nesāpīgāka, par to nākas vairāk maksāt. Salīdzinoši liela daļa Latvijas iedzīvotāju nevar atļauties apmeklēt zobārstu un zobu higiēnistu tik bieži, cik vajadzētu, tādēļ arī viņi sastopas ar nopietnām zobu problēmām.

Salīdzinot ar laiku pirms desmit gadiem, ir uzlabojušies gan plombējamie materiāli, gan arī to izturība un izskats. Tāpat ir pieejamas dažādas bērnu zobu sakodiena regulēšanas jeb ortodontijas iespējas. Šādām operācijām valsts piedāvā daļēju izmaksu segumu. Arī protezēšana ir attīstījusies, un gados vecākiem cilvēkiem ir pieejamas daudz plašākas zaudēto zobu aizvietošanas iespējas. Piemēram, viena no jaunākajām procedūrām ir zobu implantēšana, kura ļauj iegūt zobus, kas izskatās gluži tāpat kā dabīgie.

Bērniem zobārstu vajadzētu sākt apmeklēt jau gada vecumā. Šajā laikā speciālists var noskaidrot, kā veidojas sakodiens, kā arī, vai māmiņa bērniņu baro pareizi. Tā kā vecāki nereti, gribot labu, saviem bērniem pērk dažādas sulas un gāzētos dzērienus, mazajiem pacientiem agri sāk veidoties tā saucamais pudeļu kariess. Ar šādu problēmu pie zobārsta ved par 9, 14 un 18 mēnešus vecus mazuļus. Vēl pirms 10 gadiem šī saslimšanas bija diezgan reta, taču tagad tas vairs nav pārsteigums.

Tam, kā attīstās bērna zobi, vecākiem jāsāk sekot līdzi jau tad, kad atvasei paliek viens gadiņš. Vismaz divreiz gadā bērnam jāapmeklē arī zobu higiēnists. Ja zobi ir veseli un reti bojājas, to var darīt vienreiz gadā. Savukārt sakodiena regulēšanu bērniem parasti sāk veikt pēc 8 gadu vecuma sasniegšanas. Piesakies pie speciālista savlaicīgi: 

http://www.adenta.lv/lv/arstnieciba/bernu-zobarstnieciba/

Kad bērns sasniedz pusaudža vecumu, viņam ļoti liela uzmanība jāpievērš zobu higiēnai. Māmiņas parasti savu bērnu zobu higiēnai seko līdz 4.klasei, taču patiesībā to vajadzētu darīt, kamēr atvase sasniedz 12 līdz 14 gadu vecumu. Bērnu zobu veselība ir sāpīgs temats daudziem vecākiem, jo daudzi jaunieši, nonākot pusaudža vecumā, sāk izrādīt pretestību dažādām lietām, tai skaitā vecāku aicinājumam rūpīgāk tīrīt zobus.

Ne tikai vecākiem, zobārstiem un zobu higiēnistiem, bet arī ģimenes ārstiem ir liela nozīme bērnu zobu veselības uzturēšanā. Šie ārsti var konsultēt vecākus par to, kā rūpēties par to, lai mazulim neveidojas pudeļu kariess – nav ieteicams mazajam naktī dot pudelīti ar saldinātu dzērienu. Ir arī dzirdēti gadījumi par to, ka māmiņa dod savam mazulim knupi, kas iemērkts medū  – šāda rīcība ļoti kaitē zobiem.

Bērnu zobu kopšanas paradumi sākas no ģimenes. Un tas nozīmē, ka vecākiem ir jārāda piemērs, proti, pašiem jārūpējas par savu zobu veselību, regulāri tos jātīra un jāapmeklē zobārsts. Ja bērns uzaugs vidē, kur zobārstniecība tiek uzskatīta par vajadzīgu tikai tad, ja jau radušās nopietnas zobu un smaganu problēmas, pastāv iespēja, ka arī viņi savām atvasēm ieaudzinās to pašu. Tieši tādēļ bērns jāved pie zobārsta jau agrā vecumā, lai tas iepazītu to, ka rūpes par zobiem ir labas, nevis kaut kas traucējošs un nesvarīgs.

 

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.