Cukura diabēta tipi

May 29, 2015

cukura diabētsIr 1. un 2. tipa cukura diabēts. Ar 1. tipa cukura diabētu parasti saslimst bērni un jauni cilvēki. Tā pamatā ir pilnīgs insulīna trūkums, kas rodas, ja ir bojātas aizkuņģa dziedzera β šūnas, kas ražo insulīnu. Tāpēc 1. tipa cukura diabēta pacientiem nepieciešamas insulīna injekcijas. Svarīga loma ir iedzimtībai, ja kāds no vecākiem, brālis vai māsa jau slimo ar 1. tipa cukura diabētu. 1.tipa cukura diabēta saslimšanai var būt ģenētisks iemesls, imunoloģisks statuss vai vīruss. Pazīmes, kurām ikvienam būtu jāpievērš uzmanību, kas varētu liecināt par 1.tipa diabetu, ir bieža urinācija, sausa mute un slāpes, bada sajūta, izteikts nogurums, uzbudinājums un nervozitāte, iespējams svara zudums.

            Atšķirībā no 1.tipa 2.tipa cukura diabēts nav atkarīgs no insulīna. Ir gadījumi, kad insulīns organismā tiek ražots par vairāk, nekā tas ir nepieciešams, īpaši slimības sākuma stadijā. Insulīna bloķēšanu asinīs izraisa uztura tauki un paaugstināts holesterīns. Biežāk sastopams ir 2. tipa cukura diabēts (tas ir apmēram 90% no visiem cukura diabēta pacientiem), kad insulīna deficīts ir daļējs, un var būt, ka pacienti gadiem ilgi neizjūt nekādas veselības problēmas. 2. tipa cukura diabētu bieži var kontrolēt tikai ar pareizu diētu un regulāru fizisku slodzi.

Pazīmes par 2.tipa diabētu ir līdzīgas 1.tipa diabēta pazīmēm, bet papildus pazīmes var būt redzes pasliktināšanās, tirpšanas sajūta kājās, lēna brūču dzīšana un strutojošas infekcijas.

            Ar 2. tipa cukura diabētu biežāk saslimst pacienti ar palielinātu ķermeņa svaru, paaugstinātu asinsspiedienu, ar paaugstinātu holesterīna līmeni un izmainītām tā frakcijām. Ikvienam cilvēkam pēc 40 gadiem būtu jāveic ikgadējās profilaktiskās apskates, kurās jāietver cukura un holesterīna līmeņa pārbaude asinīs. Īpašu uzmanību šim izmeklējumam jāvelta cilvēkiem ar zemu ikdienas fizisko aktivitāti. Vēl arī tādi pacienti, kuru dzimšanas svars bijis lielāks par 4 kg un sievietes, kurām dzimuši bērni ar svaru virs 4 kg.

            Cukura diabēts vēlīnās stadijās ir cēlonis aklumam, hroniskai nieru slimībai kā ari kāju amputācijai.

Agrīnajās cukura diabēta stadijās cilvēki var neatpazīt slimības simptomus. Tāpēc attieksme pret ārstēšanos var būs pavirša.

Ārstēšana pamatā sākas ar veselīga dzīvesveida ievērošanu. Diabēta slimniekiem sākotnēji tiek rekomendēta diēta, kuru var nosaukt arī par veselīgu uzturu. Ja noteiktā periodā izvēlētā diēta nedot vēlamo rezultātu, ārsti pāriet pie medikamentu terapijas, kura sevī ietver medikamentus vai insulīnu.

Vairāk informācijas - http://cukuradiabets.lv/

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.