Darba sludinājumi tagadnē un pagātnē

Dec 21, 2016

darba-sludinajumi2

Mūsdienās katrs var izvēlēties sev piemērotāko darbu, bet tā pavisam noteikti nav bijis vienmēr. Pasaulē dzīvo miljardiem cilvēku, kas nestrādā un dzīvo trūkumā, tomēr ir dažas profesijas, kuru pārstāvji patiesībā nestrādā, bet dzīvo ļoti pārticīgi. Ir dažādi darba sludinājumi  gan mūsdienās, gan tālā pagātnē, kas lielākajai daļai cilvēces nav saprotami. Tomēr atskatoties vēsturē var redzēt, ka ir bijušas ārkārtīgi daudz profesijas, kas to pastāvēšanas laikā bijušas svarīgas, tomēr pēc zināma laika pazudušas darba sludinājumu dēļiem. Tas vēlreiz apliecina to, ka katrs gadsimts paliks atmiņā ar profesijām, kas nepieciešamas tikai konkrētā vēsturiskā brīdī.

Labāk atalgotais darbs mūsdienās

iespējams, ka labākais darbs pasaulē ir vīrietim Ben Southall, kas tika izvēlēts no vairāk kā 35000 pretendentiem uz Paradīzes salas uzrauga amatu. Pienākumi, kas jāveic šajā amatā ir ļoti svarīgi – jāuzrauga ūdens tīrība, jāpārbauda SPA centra kvalitāte, jārunā ar cilvēkiem. Rezultātā Bens parakstīja sešus mēnešus ilgu līgumu par 111 000 ASV dolāru, papildus apmaksātu ēdienu un lielu villu, kurā atrodas trīs guļamistabas.

Tāpat maģisks izklausās arī luksusa gultu testētāja darbs, kuru 22 gadu vecumā ieguvis Roisin Madigan. Viņš katru mēnesi nopelna 1000 dolārus vienkārši par to, ka mēnesi testē mājās gultu, reizē arī palīdzot pētījumos par veselīgu miegu. Viss, kas jādara, lai naudu saņemtu – jāaiziet gulēt un no rīta jāpieceļas, kā arī mēneša beigās jāsniedz atskaite par ērtumu un komforta līmeni, kādu konkrētā gulta sniegusi.

Puisim, vārdā Tommy Linch ir krietni azartiskāks darbs, jo viņš testē ūdens slidkalniņus dažādās valstīs un dažādos ūdens atrakciju parkos.  Tomijs ir nobraucis jau 27000 jūdzes. Testēšanas laikā tiek ņemti vērā tādi parametri, kā ātrums, augstums un drošība.

Darbs degustēt vīnu un konfektes

12 gadu vecajam Harry Willsheirs ir daudzu bērnu sapņu darbs, jo viņa uzdevums ir pārbaudīt slepenu recepšu konfektes, testējot to garšu, smaržu un izskatu. Savukārt, daudzu pieaugušo sapnis varētu būt oficiāli arī dienas laikā dzert vīnu. Tas piemērots var būt vīna testētāja amats. Tas nozīmē testēt apmēram 450 dažādus vīnus ik mēnesi, dzīvot, ēst un mācīties par brīvu, turklāt papildus pelnot 10000 dolārus mēnesī.  Vai nav jauki?

Strādāt var arī 6 gadu vecumā

Neparasts darbs ir arī kādam 6 gadus vecam puikam, kas vēlējās kļūt par muzeja direktoru. Sapnis bija tik kvēls, ka puisis pats uzrakstīja iesniegumu muzeja īstajam direktoram un to arī aizsūtīja. Pašlaik viņš ir kļuvis par citus bērnu izklaidētāju un ir kļuvis par ļoti atbildīgu personu muzejā.

“Mirušās” profesijas

Pagātnē ir daudz profesiju, kas nepavisam nav tik pievilcīgas un iekārotas, kā iepriekš aprakstītās. Skatoties viduslaikos, ir ļoti daudz “mirušu” profesiju, piemēram, lāpu zēna darbs pilsētā. Pirms izgudroja laternas, pārvietoties pilsētā tumsas dēļ bija sarežģīti. Lai atvieglotu pilsētnieku pārvietošanos, radās lāpu zēna darbs, kas nozīmēja, ka ar lāpu palīdzību bija jāapgaismo ceļš turīgākajiem pilsētu iedzīvotājiem. Darbs nebūt nebija tik vienkāršs, jo lāpu zēni varēja apdedzināties ar piķi, kas pilēja no lāpām. Vakance kļuva neaktuāla, kad tika izgudrots pilsētas apgaismojums.

Klauvētājs modinātāja vietā

Neparastās viduslaiku profesijas sevi izsmēla, kad cilvēki atrada citas alternatīvas. Piemēram, Anglijā un Īrijā bija ļoti nepieciešama profesija – klauvētājs. Cilvēks ar garu bambusa kārti katru rītu klaudzināja pie logiem un durvīm,  tādējādi modinot cilvēkus uz darbu. Loģiski, ka šis darbs vairs nebija aktuāls, kad izgudroja modinātāju.

Ledusskapju priekštecis – ledus cirtējs

Atvēsinātus dzērienus un ēdienus izmantoja jau vairākus gadsimtus atpakaļ un ledusskapis nav bijusi tikai mūsdienu privilēģija. Patiesībā jau vairākus gadsimtus iepriekš cilvēki baudīja atdzesētus dzērienus ar vienotu ledu. Lai to iegūtu, radās ledus cirtēja darbs, kas bija ļoti bīstams, jo bija bieži slīkšanas gadījumi. Ikdienas pamatdarbs bija cirst ledu no aizsalušiem ezeriem un upēm. Lielākā daļa ledus cirtēju ieguva ķermeņa apsaldējumus, kas noveda arī pie amputētām ķermeņa daļām.  Nepieciešamība pēc ledus cirtējiem izzuda līdz ar mājas ledusskapju un saldēšanas iekārtu attīstību.

Āksta ikdiena pilī

Āksts viduslaikos bija samērā privileģēts darbs, jo šīs profesijas pārstāvji vienīgie drīkstēja izsmiet un kariķēt karali. Āksti parasti bija īsa auguma punduri, lai atšķirtos no citiem galminiekiem arī vizuāli Reti kurš aizdomājas par to, cik šis darbs patiesībā bija bīstams, jo būtiskākais jautājums- vai arī karalim ākstu joki šķita smieklīgi. Ja tā nebija, ākstam draudēja ešafots.

Salīdzinot mūsdienu neparastos darbus, par kuriem cilvēki saņem neadekvāti lielu atalgojumu, ar viduslaiku bīstamajām profesijām, ir skaidri redzams, cik tālu cilvēce ir nonākusi un kādas iespējas mūsdienu pasaulē ikvienam strādāt darbu, ko vēlas. Tomēr tikpat svarīgi ir novērtēt vēsturisko mantojumu un tādējādi novērtēt to, cik salīdzinoši priviliģētos apstākļos šodien varam dzīvot.

by | Categories: Pakalpojumi, Uncategorized | Tagged: |

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.