Fluorīds un tā nozīme kopējai mutes dobuma veselībai

Sep 26, 2016

zobārstniecībaTeju ikviens ir dzirdējis, ka gan bērniem, gan pieaugušajiem nepieciešams lietot zobu pastas, kuru sastāvā ir fluorīds, jo tas palīdz uzturēt zobu veselību labā stāvoklī. Tāpat fluorīds ir ļoti nepieciešams zobu augšanas procesā. Mijiedarbojoties ar siekalām, fluorīds aizsargā zobu cieto virsmu jeb emalju no aplikuma un ogļhidrātiem, kurus uzņemam ar ēdieniem un dzērieniem.

Fluorīdi ir nepieciešami gan piena, gan pastāvīgo zobu attīstībai. Piena sakodienā ir 20 zobi savukārt, kad bērns sasniedz 6 līdz 7 gadu vecumu, tie pakāpeniski nomainās uz pastāvīgajiem zobiem. Pastāvīgais sakodiens sastāv no 28 zobiem. Bez tiem, cilvēkam ir vēl 4 gudrības zobi, taču šie zobi var arī neizšķilties.

Tā kā fluorīda pozitīvās īpašības ir zinātniski pierādītas, zobārsti un zobu higiēnisti iesaka izmantot zobu pastas, kuras satur fluorīdu. Turklāt šo vielu nepieciešams uzņemt ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Ja bērnam ļoti bieži bojājas zobi, speciālisti var rekomendēt lietot fluorīdu tabletes. Parasti tās lieto cilvēki, kuriem ir augsts kariesa risks.

Lai arī fluorīda tabletes aptiekā ir pieejamas ikvienam, jo tām nav nepieciešama ārsta recepte, vecākiem nevajadzētu tās iegādāties bez konsultēšanās ar speciālistu. Ja fluorīdi tiks uzņemti pārāk lielā daudzumā, var rasties fluoroze. Tas ir emaljas attīstības defekts, kuru rada pārāk lielas fluorīda koncentrācijas ietekme uz zobiem.

Kad zobi izšķiļas, fluorozes radītos bojājumus var redzēt uz emaljas. Tie izskatās kā punktveida padziļinājumi vai mazas bedrītes, kas padara zoba virsmu nelīdzenu. Tāpat emalja var sākt izskatīties blīva un pat duļķaina. Ir vairākas fluorozes formas:

  • Vieglā forma – to gandrīz nav iespējams pamanīt. Uz emaljas parādās neregulāri, balti plankumiņi, kuri izceļas tad, kad zobs ir sauss, proti, kad zobs tiek izolēts no siekalām.
  • Vidēji smagā forma – plankumiņi uz emaljas kļūst dzeltenīgi un ir viegli ieraugāmi;
  • Smagā forma – plankumiņi ir izteikti dzeltenā, pat brūnganā krāsā. Diemžēl fluorozes radītie bojājumi paliek uz visu mūžu, turklāt ar gadiem tie kļūst arvien tumšāki. Izārstēt tos nav iespējams, palīdzēt var tikai estētiskā zobārstniecība, kas padarīs defektus mazāk pamanāmus.

Jāņem vērā, ka fluorozi novēro gan piena, gan pastāvīgajiem zobiem. To, vai šāda problēma parādīsies, nosaka uzņemtā fluorīda daudzums.

Papildus fluorīdu uzņemšanai, nedrīkst aizmirst veselu zobu pamatnoteikumus. Rūpējieties par mutes dobuma higiēnu ikdienā, izvēloties atbilstošu zobu pastu, birstīti, kā arī citus līdzekļus (zobu diegu, mutes skalojamos līdzekļus utt.). Apmeklējiet zobārstu un zobu higiēnistu vismaz divreiz gadā, arī tad, ja jums nav sūdzību par zobu veselību. Dažkārt mutes dobuma problēmas sākas nemanāmi. Un, visbeidzot – māciet rūpes par zobu veselību arī saviem bērniem!

 

 

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.