Granulu katli

Apr 16, 2014

Granulu katli commodus.lvTāpat kā ēkas ir dažāda lieluma, izskata, tāpat arī granulu apkures katli atšķiras pēc to jaudas. Izvēloties apkures katlu nedrīkst aizmirst par siltuma zuduma pakāpi telpās. Lai akurāti aprēķinātu siltuma zudumu jāņem vērā vairākas pozīcijas:

 • Logu skaits telpā, to  izmērs un materiāls. Jo vairāk logu, jo lielāka iespēja, ka siltuma zudumi ievērojamāki.
 • Ēkas siltumizolācijas kvalitāte. Siltuma zudumi caur mājas sienām, grīdu un griestiem tiek aprēķināti šķirti.
 • Ārdurvju skaits, izmērs, materiāls un termoizolācijas iezīmes.
 • Papildus sildierīces telpā.

Parasti izmanto simts vati ierīces jaudas uz vienu kvadrātmetru telpas. Izejot no šāda veida aprēķina var secināt, ka tas tomēr nebūs tik precīzs kā to varētu noteikt pieredzējis speciālists. Kad aprēķini ir gatavi, lietpratēji iesaka iegādāties tādu granulu katlu, kura jauda liekāka par 20 procentiem nekā aprēķinu ceļā  iegūtā. Rezultātā tāds apkures katls strādās krietni ilgāku laiku. Pat nespeciālistam skaidrs, ka labāk nosiltinātā mājā arī kurināmā patēriņš ievērojami mazāks nekā tādā kur „vējš svilpo” cauri.

 

Granulu apkures iekārtas darbības principi

Granulu apkures iekārtas izbūve nosaka tādas pašas tīrības, ērtuma un automatizācijas prasības, kādas ir šķidrā kurināmā vai gāzes iekārtu konstruēšanā. Granulas nav sprādzienbīstamas un tā ir galvenā atšķirība no gāzes apkures iekārtām. Granulu apkures iekārtas pamata sastāvdaļas:

 • Katlu telpa;
 • Granulu apkures katls;
 • Automātiski vadāms granulu deglis;
 • Granulu padeves iekārta;
 • Granulu bunkurs;
 • Skurstenis.

Granulu deglis ir samērā līdzīgs gāzes vai šķidrā kurināmā deglim, jo vajadzīgais degvielas daudzums padots kurtuvē reizē ar izmantojamo gaisu. Granulu degļa darba process var notikt bez cilvēka piedalīšanās. Granulu degļa darbības princips:

 • Pa padeves transportieri caur drošības vārstu tiek ar granulām aizpildīta degļa darba kamera;
 • Degļa skrūves transportieris piepilda degšanas kameru līdz noteiktajam līmenim;
 • Elektriskā aizdedze kopā ar gaisa ventilatoru veido karstā gaisa masu un aizdedzina granulas;
 • Foto elements aktivizē sekundāro gaisa ventilatoru un degļa granulu padeves skrūves transportieri;
 • Kad sasniegta maksimālā katla temperatūra, deglis izslēdzas automātiski;
 • Kad katls atdzisis līdz noteiktai temperatūrai, atkal automātiski atsākas degļa aktivitāte;
 • Visbeidzot seko degšanas procesā radušos pelnu izvākšana.

Granulu starptvertne rūpējas par granulu līmeni tieši katlu telpā. Mazākas jaudas katlos tas ir līdz 300 litriem nedēļā. Starptvertne sevišķi derīga, ja katlu telpā ierīkoti vairāki katli un granulas sabērtas vairākos bunkuros. Starptvertni ražo no metāla, jo tas ir ugunsdrošs materiāls. Ar vakuuma transportieri nodrošināta granulu padeve no uzglabāšanas vietas līdz deglim, turklāt sūkšanas attālums var sasniegt pat 40 metrus. Tāpat kā citiem apkures katliem, arī granulu apkures katlam vajadzīgs skurstenis. Skursteņa parametrus nosaka apkures katla ražotājs.

 

Kūdras granulas

Kūdra veidojas purva augu dabiskās sadalīšanās procesā, ko veicina lielais mitrums un nepilnīgie skābekļa apstākļi. Augu atliekas sablīvējas un rezultāta veidojas kūdra. Var teikt, ka kūdras granulas tiek ražotas no atkritumiem, kūdras purvi uzskatāmi par lielākajām komposta tilpnēm. Gadu tūkstošiem aizejot kūdras purvos krājas miljoniem biomasas tonnu.

Augsto ražošanas izmaksu dēļ kūdru ilgi uzskatīja par nerentablu nozari, taču aizvien pieaugošās neatjaunojamo fosilo resursu cenas mainīja situāciju, jo kūdra pakāpeniski kļuvusi par vienu no lētākajiem enerģijas resursiem. Kā svarīgākās kūdras īpašības enerģijas ražošanai nosauktas tās lielā siltumspēja un piemērotās degšanas īpašības. Kūdras granulas sevišķi daudz tiek izmantotas Skandināvijas valstīs, kur pat elektrostacijas darbina ar kūdru. Skandināvi samazina savu atkarību no gāzes ar kūdras granulu aizvien plašāko pielietojumu.

 

Granulu apkures katli un to ražotāji

Biokaitra ir lietuviešu kompānija, kas piedāvā automatizētus salmu granulu apkures katlus. Biokaitra izstrādājusi jaunu degļa tehnoloģiju, kas bez ievērojami lieliem pelnu atlikumiem, ļauj apkurē izmantot salmu granulas. Uzņēmums tehnoloģiju patentēja tikai 2009.gadā, bet tā jau paspējusi iegūt daudz piekritēju gan Lietuvas, gan ārvalstu tirgū. Atzinību devuši ne tikai klienti, bet augstākie novērtējumi un medaļas Biokaitra ražotajiem katliem piešķirtas starptautiskos konkursos.

Katls „Biokaitra” ir pilnībā automatizēts centrālapkures katls, kurā kā kurināmo drīkst izmantot zemākas kvaitātes salmu vai kūdras granulas, kā arī kvalitatīvākas kokskaidu granulas. Biokaitra katliem iemontēts unikāls granulu deglis kādu neatrast ne pie viena cita ražotāja. Energoefektivitāte un lētās izmaksas panāktas pateicoties tieši granulu degļa unikālajai tehnoloģijai. Salmu granulu katla vadība ir pilnīgi automatizēta, turklāt iespējams sekot līdzi kurināmā izlietojumam. Automātika nodrošina ne tikai karstā ūdens sagatavošanas sistēmas, bet arī saules kolektoru vadību. Automātiski programmējami ir dienas un nakts temperatūras uzturēšanas režīmi.

Atkarībā no granulu tvertnes izmēra, katls Biokaitra patstāvīgi var darboties līdz pat piecām diennaktīm. Lai pārietu no salmu granulu kurināmā uz klasiskajām kokskaidu granulām vai malku, atliek tikai noņemt granulu degli.

Salmu granulu apkures priekšrocības:

 • Manāmi zemāka cena atšķirībā no klasiskajiem kurināmā veidiem;
 • Ekoloģiski nekaitīgs kurināmais, jo ražošanā izmanto tikai salmus, kam nepievieno nekādus ķīmiskos elementus;
 • Atjaunojams kurināmā veids;
 • Nelieli pelnu atlikumi, kurus pēc tam var izmantot saimniecības vajadzībām;
 • Lietojamas arī citos saimniecības veidos, piemēram, lauksaimniecībā kā pakaiši.

OPOP granulu apkures katls BIOPEL/WOODY

Latvijā pie apkures nozares galvenā spēlmaņa SIA „COMMODUS” iespējams iegādāties dažādus granulu katlus. Commodus sadarbojas ar čehu ražotāju „Opop”, kas guvis starptautisku atpazīstamību kā jomas magnāts. Commodus piedāvājumā iekļauts granulu apkures katls BIOPEL/WOODY. Biopel piedāvājums ir ar dažādām jaudām – 16, 24, 30, 60 un 80 kilovatiem.

Kā kurināmo var izmantot koksnes, salmu un niedru granulas. Katla paketē ietilpst pats katls, deglis no nerūsējoša tērauda, granulu padevējs, granulu bunkurs un automatizēts vadības panelis. Katla apkope ir ērta un tīrīšana ļoti vienkārša. To ir iespējams savienot ar citām visa veida apkures sistēmām un karstā ūdens uzsildīšanai domāto boileri. Lielākās jaudas katls patērēs ļoti maz elektrības – tikai 300 kWh gadā, ja iekārtu lietosiet pilnu gadu. Lietojot visu gadu mazākās jaudas katls patērēs aptuveni 180 kWh gada laikā. Ja domājat, ka elektrības padeves zudumu rezultātā darbu pārtrauks arī apkures katls, tad uztraukumam nav pamata. Sistēma turpinās sildīt Jūsu māju.

16 kilovatu jaudas katla svars 230 kilogrami, bet 480 kilogramus sver 80 kilovatu jaudas katls. Biopel 16 katls maksā 3130 EUR, bet Biopel 80 cena 7683 EUR. COMMODUS sniedz arī montāžas un pēcgarantijas pakalpojumus, kas namatēvam rada drošības sajūtu, ka bojājumu gadījumā palīgā trauksies uzņēmuma kompetentie meistari. Izdevīgs piedāvājums no COMMODUS ir piedāvājums veikt apkures katla apkopes uzturēšanu reizi gadā, šādi iegūsiet garantiju piecu gadu ilgumā. Garantija būs tikai divi gadi, ja atteiksieties no ikgadējās apkalpošanas. Apkopes izmaksas sastādīs vien 78 EUR gadā, kas ir izdevīga cena, salīdzinot ar iespējamām izmaksām kādas varētu rasties nopietnu bojājumu novēršanas rezultātā. Te droši vien būtu jāņem vērā izteiciens „skopais maksā divreiz”, tā, ka iegūstiet sirdsmieru rūpējoties par savu apkures ietaisi.

 

Granulu ražotāji Latvijā

SIA „Kurzemes granulas” ir ievērojamākais granulu ražošanas uzņēmums ar vietējo kapitālu Latvijā. Uzņēmums darbojas Ventspils brīvostas teritorijā. Izejvielas uzņēmums iepērk tikai no vietējiem piegādātājiem un ražošanas procesā nefigurē nekādas ķīmiskās piedevas. SIA „Kuzemes granulas” produkcija atzīta Itālijā, Francijā, Beļģijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Polijā, Lielbritānijā, kā arī vietējā Latvijas tirgū.

SIA „LatGran” ir Latvijā reģistrēts uzņēmums, kas nodarbojas ar industriālo kokskaidu granulu producēšanu un tirdzniecību. Ražošana pārsvarā vērsta uz Eiropas Savienības tirgu, jo lielākā daļa gatavās produkcijas eksportēta Eiropas spēkstacijām un koģenerācijas stacijām. LatGran pieder trīs rūpnīcas, kas darbojas Jēkabpilī, Krāslavā un Jaunjelgavā. Tieši Jaunjelgavā 2005.gadā tika atklāta pirmā SIA Latgran ražotne. Te nodarbināti 16 strādājošie, kuri nodrošina ražošanas procesa darbību visu cauru diennakti. Jēkabpils granulu ražotne atvērta 2008.gadā un jau kļuvusi par vienu no inovatīvākajām un lielākajām granulu fabrikām plašajā Eiropā. Pielietotās inovācijas nodrošina ražošanas procesa maksimālo automatizācijas pakāpi. Trešā ražotne darbību uzsāka Krāslavā 2011.gadā. Krāslavas ražotnes izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis rezervē iespēju granulas uz ostu aizgādāt dzelzceļa vagonos. Dzelzceļa pievada tuvums dod izdevību lielu daļu no izejvielām saņemt pa dzelzceļu. Kā zināms dzelzceļa transports ir viens no lētākajiem transporta veidiem, tātad samazinās piegādes izmaksas, kas ļauj ražot lētāku produkciju saglabājot kvalitātes prasības.

SIA „MAER” ir lielākais uzņēmums Latvijā, kura darbības veidi ir salmu granulu ražošana un granulu ražošanas iekārtu pārdošana. Piecu gadu laikā kopš darbības uzsākšanas atvērtas jau trīs ražotnes un realizējot nākotnes ieceres atvērsies vēl četras fabrikas, turklāt divas no tām Igaunijā. Lielākā daļa salmu granulu realizēta kā pakaišu materiāls tādās valstīs kā Zviedrija un Somija.

Salmu granulas tiek ražotas no pāri palikušajiem rudzu , miežu, kviešu un auzu salmiem. Lai nebūtu jāiegulda papildus resursi salmu žāvēšanā, tos novāc ar mitruma daudzumu robežās no 14 līdz 18 procentiem. Izlaižot žāvēšanas procesu tiek taupīti resursi, kas noved pie zemākas cenas nodrošināšanas mehānisma. Sākotnēji salmus sasmalcina īsākus tad samaļ līdz tie kļuvuši kā pulveris. Lai iznīcinātu baktērijas pielieto karsēšanu plus 110 grādu  augstā temperatūrā. Turpmākajā procesā izspiestās granulas jādzesē, lai no tām caur ekofiltriem izsūktu putekļus. Atbrīvošana no putekļiem nepieciešama, lai iegūtās salmu granulas neizraisītu alerģiskas reakcijas to lietotājiem. Ražošanas process beidzas ar iepakošanu pasūtītāja izvēlētajā iepakojumā. Salmu granulas pēc to pielietojuma nav tikai kurināmais materiāls, bet arī lietojamas kā mēslojums siltumnīcās, piedeva dzīvnieku barībai un pakaiši lauksaimniecības dzīvnieku novietnēs.

SIA „Kņavas granulas” ir kūdras granulu ražošanas uzņēmums, kurš savu darbību veic Rēzeknes rajonā. Galvenais nodarbošanās virziens ir enerģijas ražošana no kūdras. Kūdra ir atjaunojams dabisks resurss, kas plaši pieejams visā Latvijā un Ziemeļeiropā. Kūdras rezervju apjoms Latvijā ir lielāks par 1,5 miljardiem tonnu, kas kalpo kā rādītājs, ka tās iegūšanas iespējas ir praktiski neierobežotas. Sausajās un saulainajās vasaras dienās kūdras purvos notiek kūdras žāvēšana, frēzēšana un savākšana, tātad ražošanas process sākas jau pašā resursa ieguves vietā. Pēc nogādāšanas ražotnē, kūdru izsijā un akurāti izžāvē, tad no sausās masas izgatavo granulas.

 

Granulas kā oglekļa dioksīda neitrāls kurināmais salīdzinot ar cita veida kurināmajiem resursiem

Oglekļa dioksīds ir gāze, kas veicina tā saukto siltumnīcas efektu, jo neļauj uz zemes iegūtajam siltumam izplatīties visumā. Tā kā šis situms neizdalās, uz zemes esošā temperatūra paaugstinās un tiek radītas nopietnas pārbaudes klimatam. Neatkarīgi no tā kādu materiālu dedzinām, atmosfērā tik un tā izdalās oglekļa dioksīds, taču tik tas ir kaitīgs vai neitrāls jau nosaka pēc tā cik ilgu laiku tas atradīsies apritē. Par neitrālu oglekļa dioksīds tiek uzskatīts, ja aprites laiks atmosfērā nav ilgāks par 80 gadiem. Nafta un ogles radās pirms aptuveni 250 līdz 600 miljardiem gadu. Dedzinot naftas un ogļu produktus tiek atbrīvots oglekļa dioksīds, kas bijis izslēgts no atmosfēras cirkulācijas ļoti ilgu laiku, tātad tas uzskatāms par videi kaitīgu. Naftas produktu sastāvā ir sēra un slāpekļa savienojumi, kas nonākot gaisā rada „skābos lietus”. Dedzinot salmus vai koksni, atbrīvojas oglekļa dioksīds, kas nav bijis atmosfērā līdz 80 gadiem, respektīvi oglekļa dioksīda aprite noris ātri. Kurinot ar salmiem, atbrīvojas oglekļa dioksīds, kas nav bijis atmosfērā tikai kopš iepriekšējā gada, tātad tā saturs atmosfērā nepalielinās. Gadījumā, ja koksne vai salmi sapūtu, izdalītos tāds pats oglekļa dioksīda daudzums kā izmantojot tos siltuma ieguvei. Nākamajā oglekļa dioksīda aprites posmā tas atkal tiks iesaistīts augu masā un tā saturs paliks nemainīgs. Dabas gāzes galvenā sastāvdaļa ir metāna gāze. Kad dedzina gāzi, izdalās oglekļa dioksīds, kas apritē nav bijis tikpat ilgi, cik naftas produktos pieejamais. Līdzīgi kā nafta, arī dabas gāze nav uzskatā par oglekļa dioksīda neitrālu kurināmā veidu.

 

Granulu uzglabāšana

Kokskaidu granulas uzglabā telpās, kuras nav mitras un ir viegli ventilējamas. Maisi ar granulām nedrīkst atrasties uz zemes vai betona, lai neuzsūktu mitrumu un neizjuktu. Vislabāk maisus būtu novietot uz koka dēļiem. Ja trūkst vietas telpās, tad granulu maisus var uzglabāt arī zem klajas debess, bet jāņem vērā vairāki ieteikumi.

Uzglabāšanas nosacījumi mainās atkarībā no sezonas, laika apstākļiem. Rudens – vasaras sezonā maisi jāapsedz ar materiālu, kas ir ūdens necaurlaidīgs, piemēram, polietilēna plēvi, taču nedrīkst aizmirst, ka granulu maisa materiāls polipropilēns ātri izjūk ilgstoši atrodoties saules staru ietekmē, tāpēc labāk maisus glabāt ēnainā vietā. Jāraugās, lai apsegtajiem maisiem nepiekļūst ne tikai saules stari, bet arī lietus lāses. Pavasara – ziemas sezonas laikā uzglabājot granulu maisus uz ielas nav jābaidās, ka tās sasals. Zemā temperatūra neietekmē ne polipropilēna maisu struktūru, ne to saturu. Tāpat kā rudens – vasaras sezonas laikā maisi jānosedz ar ūdens necaurlaidīgu materiālu. Kaut gan maisi nosegti, atrodas uz atbilstošas virsmas, tomēr pastāv neliela iespēja, ka var rasties problēmas, piemēram, segumā izveidojas caurums un granulas samirkst. Tāpēc par pašu labāko vietu, kur glabāt granulas uzskata metāla tvertnes. Tiek izslēgta iespēja, ka granulām piekļūs ūdens, turklāt te tās var tikt turētas visu cauru gadu.

Granulu apkure ir vienreizējs apkures veids, ja rūpējamies par apkārtējo vidi un savu naudas maciņu. Granulu apkures katlu un to sistēmas ierīko ne tikai privātie klienti un lielas organizācijas, bet arī pašvaldības. Pamatoti izvēlēts granulu katls garantē pavisam ekonomisku apkuri. Bez lētās apkures jāņem vērā ērtā ekspluatācija, jo cilvēka klātbūtne praktiski nav obligāta, ko nodrošina pilnīgais mehanizācijas līmenis. Iedomājieties situāciju, kad pēc ilgākas prombūtnes atgriežaties savās siltajās mājās, ieslēdzat televizoru un lēnām malkojat tēju, nemaz neuztraucoties par telpas kurināšanu. Šādu ainu piedāvā granulu apkures katlu plašie un automatizētie darbības procesi.

by | Categories: Uncategorized |

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.