Kādos produktos meklēt A un E vitamīnus?

Jan 28, 2016

Kādos produktos meklēt A un E vitamīnusKlāt ziema un tas ir laiks kad īpašu uzmanību jāpievērš vitamīniem un to krājumu atjaunošanai. Tieši janvāra beigas, februāra sākums, kad ir ziemas vidus, ir brīdi, kad vairumam sāk izsīkt vitamīnu rezerves, un tas nepaliek bez sekām. Nogurums, galvassāpes, pazemināta imunitāte ir tikai dažas no sekām. Šoreiz aplūkosim divus no vitamīniem – A vitamīnu un E vitamīnu – kuru krājumiem ziemā ir liela nozīme, lai tu justos labi.

A vitamīns  atrodams dažādās ogās un augļos, kam ir dzelteni sarkana krāsa (piemēram, smiltsērkšķos , kuros tas ir ārkārtīgi lielā koncentrācijā). Šo vitamīnu iespējams atrast gandrīz visos augļos un ogās, tomēr vislielākais daudzums atrodams vīģēs, persikos, mellenēs, plūmēs, aprikozēs un ērkšķogās. A vitamīna provitamīns (jeb beta karotīns), kas atrodams šajos augļos, darbojas kā vērtīgs antioksidants un piedalās dažādos ar redzi saistītajos fizioloģiskajos procesos, kā arī veicina ādas un gļotādu reģenerāciju, kaulaudu un zobu veidošanos kā arī matu augšanu. Tas ir ļoti vērtīgs ķermenim, jo ar A vitamīna palīdzību spējam pasargāties no sirds un asinsvadu slimībām, alerģijām kā arī stiprināt imunitāti ( it īpaši tas attiecināms uz vecāka gadagājuma cilvēkiem). A vitamīna ieteicamā diennakts deva ir 800 mg.

E vitamīns lielā daudzumā atrodams smiltsērkšķu un mežrozīšu ogās, kā arī kazenēs banānos, ābolos, mellenēs un avenēs. Arī E vitamīns ir vērtīgs antioksidants, turklāt tas nepieciešams asinsritei, muskuļu attīstībai un darbībai, sirds un muskuļu nodrošināšanai ar skābekli, ādas veselības saglabāšanai, kā arī imunitātes stiprināšanai. E vitamīnam ir neaizstājama loma dzimumšūnu nobriešanā un normālas grūtniecības norisē. E vitamīna ieteicamā diennakts deva ir 12 mg.

Kā redzams, abi vitamīni ir lieliski antioksidanti, kas ir viena no svarīgākajām funkcijām tieši ziemā. Abi palīdzēs justies mundrāk un atvairīt drūmās ziemas domas, kas nereti mūs nomāc, kad sāk iestāties šo vitamīnu trūkums. Tāpat tie pasargās no dažādām infekciju slimībām, kas vairs tik viegli nepielips – par to parūpēsies stiprinātā imunitāte! Šiem vitamīniem ir zināma loma arī enerģijas izveides procesos, tādēļ tos vajadzētu lietot arī tad, ja uznāk apātija, nogurums un šķiet, ka nekur nevar rast enerģiju. Protams, vislabāk E vitamīnu un A vitamīnu uzņemt caur pārtiku, tomēr, ja ir lielāks vitamīnu trūkums, noteikti vajadzētu domāt arī par papildu sintētisko vitamīnu lietošanu.

by | Categories: Ziņas | Tagged: , |

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.