Kas ir Bonus Malus?

Dec 9, 2014

bonus malusJau kopš pirmās klases skolā esam pieraduši, ka tiekam vērtēti. Ja kontroldarbu uzrakstīji teicami – 10, ja nebiji mācījies neko, tad 2. Tad nu attiecīgi nācās kādā klasē palikt otru gadu, vai tikt klasificētam kā divnieku karalim. Ja pirmajās klasēs vēl tik izteikti atzīmju vērtējums nebija jūtams, kā spēcīga ietekme un mazā cilvēka dzīvi, tad vecākās klasēs gan – kad vecāki vēl piemeta malku ugunī, šausminoties par sliktajām atzīmēm un nākotnes iespējām. Izrādās, mūsu snieguma vērtēšana nebeidzas, tiklīdz speram soli ārā no skolas.

Vairāk vai mazāk, mūs vērtē līdzcilvēki, pēc mūsu rīcībām un darbībām, vērtē mūsu sasniegumus un kļūdas arī. Arī sēžoties pie auto stūres, mūs vērtē – iesākumā jau, lai vispār tiktu pie autovadītāja tiesībā, vērtēts tiek braukšanas stils, pareizums un sekošana noteikumiem. Tālāk tiekam vērtēti kā autovadītāji pēc tā, vai nepārkāpjam noteikumus, neizraisām negadījumus un avārijas. Mūs, kā šoferus vērtē, un pēc tā, cik labi vai slikti, droši vai nedroši braucam, iedala noteiktā klasē!

Bonus Malus (klašu sistēma, kurā nonākam, kā šoferi) ir apdrošināšanas risku vērtēšana, pēc kuras vadās apdrošinātāji, aprēķinot OCTA (obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas) polises cenu. It kā jau Bonus Malus klase netiek piešķirta autovadītājam, bet gan transportlīdzeklim. Tomēr transportlīdzeklim šī klase tiek piešķirta, vadoties pēc tā, cik godīgs un uzmanīgs tā īpašnieks bijis pie stūres pēdējo 11 gadu laikā.

Ja skolā ir 12. klases, tad Bonus Malus ir mazliet cita skola – tur ir veselas 17. Un, kā izrādās, tāpat kā skolā – jo augstāka atzīme (klase), jo labāk, bet divnieku un vieninieku karaļi ir bīstami braucēji. 1-5 klase skaitās paaugstināts risks, un šādās klasēs iedala tos, kas bieži izraisa ceļu satiksmes negadījumus, brauc neuzmanīgi (līdz ar to, par OCTA maksā vairāk). 6. klase – neitrālā zona. Klase, kas pienākas tiem, kas nevis viduvēji šoferi, bet gan tiem, kas OCTA iegādājas pirmo reizi, vēl nav paspējuši uzkrāt nekādu drošo vai nedrošo braukšanas vēsturi – vispār īsti nekādu braukšanas vēsturi. Bet 7-17 klasē ietilpts tie, kas droši braucēji. Tā ir pazemināta riska klase, kas apvieno tos autovadītājus, kas ceļu satiksmes negadījumus nerada, brauc droši un uzmanīgi.

Tātad – jānoskaidro, kurā klasē esi Tu, vērtējot pēc tā, cik labs autovadītājs esi un jāatceras, ka katru gadu Bonus Malus klase tieši Tev var mainīties, atkarībā no tā, kā braukts iepriekšējā gadā. Vienpadsmit ( ne 12, kā skolā)          gadu laikā vari tikt līdz pašai augstākajai, 17. Bonus Malus klasei. Jā, no tā ir atkarīga OCTA cena, ko iegādājies, bet tas ir arī neliels apliecinājums sev – es, lūk esmu, tāds un tāds šoferis!

 

by | Categories: Pakalpojumi | Tagged: , , |

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.