Kas ir endodontija?

Jul 25, 2016

endodontijaKad aizejam pie zobārsta, pirmais jautājums, kādu jautājumu mums parasti uzdod zobārsts? Lielākoties šādu – “Vai ir kādas sūdzības?” Ja pie ārsta esam devušies profilaktiskos nolūkos, tad parasti atbildam, ka viss kārtībā, taču vēlamies būt droši par to, tāpēc pieteicāmies uz vizīti. Taču tā notiek salīdzinoši reti. Visbiežāk pie zobārsta ejam tad, kad parādījušās problēmas, kuras sāk traucēt veikt pat vienkāršākās ikdienas darbības. Kādi ir biežākie simptomi, par kuriem sūdzas pacienti? Pirmkārt, tās ir sāpes, kuras jūtamas, kad uzkožam uz kāda no zobiem, tāpat zobi un smaganas mēdz būt jutīgas, kas attiecīgi arī traucē ēst, dzert un tīrīt zobus. Ne vienmēr cilvēks, sastopoties ar šīm pazīmēm, zina, kas tās izraisa. Lai to noskaidrotu, jādodas pie zobārsta, kurš, pirmkārt, noteiks diagnozi, kā arī pastāstīs, kāda ārstēšana nepieciešama.

Runājot par iepriekš minētajiem simptomiem, tie var liecināt par vienu no bieži sastopamām zobu problēmām – kanāla iekaisumu. Lai to novērstu, jāveic endodontija. Aplūkosim šo procedūru tuvāk.

Endodontija ir zobu kanālu tīrīšana, un to veic, ja dažādu zobu bojājumu dēļ ir skarti arī mīkstie audi jeb zoba pulpa, kura sastāv no nerva un asinsvadiem. Tam seko iekaisuma izplatīšanās zoba mīkstajos audos, kas sākuma stadijā cilvēkam var radīt spēcīgas un asas sāpes, taču, iekaisumam kļūstot arvien nopietnākam, tas pāriet hroniskā formā. Lai arī tad pacients vairs nejūt sāpes, tas ir vēl ļaunāk, jo iekaisuma izplatīšanās neapstājas, tieši pretēji, tas virzās dziļāk zoba saknes kanālā, nokļūstot līdz par žokļa kaulam.

Šādos gadījumos var palīdzēt endodontijas procedūra, kuras laikā zoba kanāls tiek attīrīts no infekcijas izraisītājiem un bojātajiem audiem. Parasti šādu iekaisumu izraisa dziļais kariess, spēcīga zobu noārdīšanās, nodilums, kā arī dažādas traumas, kuras ietekmējušas zoba mīkstos audus.

Kā norit endodontijas procedūra?

- Sākumā zobārsts ar īpašie instrumentiem izņem no slimā zoba kariozās masas un izveido piekļuvi zoba kanālam;

- Pēc tam kanāls tiek paplašināts un apstrādāts ar vielu, kas nogalina baktērijas;

- Turpinājumā no kanāla tiek izņemti bojātie audi;

- Tālākais process ir atkarīgs no iekaisuma attīstības pakāpes:

  • Ja, veicot rentgenoloģisko izmeklēšanu, atklājas, ka iekaisums nav nokļuvis līdz žokļa kaulam, endodontijas procedūru var pabeigt jau pirmajā vizītē. Zoba kanāls tiek dezinficēts un piepildīts ar gutaperču. Pēc tam notiek zoba kroņa atjaunošana.
  • Ja ārsts izmeklēšanas laikā noskaidro, ka iekaisums ir nopietns, un tas attīstījies līdz žokļa kaulam, pirmajā vizītē zoba kanālā tiek ievietotas dezinficējošas zāles, bet pati kanāla atvere tiek nosegta ar pagaidu plombu. Pēc aptuveni divām nedēļām var ķerties klāt pie iepriekšējā punktā aprakstītās procedūras, lai pabeigtu ārstēšanu. Parūpējies par zobu un smaganu veselību savlaicīgi: http://www.adenta.lv/lv/arstnieciba/cenas/endodontija/

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.