Manas domas par PVN likmi.

Sep 19, 2016

kredītiMūždien aktuāla un visur manāma abreviatūra PVN visos rada nepatiku, taču, ko tas īsti nozīmē un kā izpaužas realitātē? PVN jeb pievienotās vērtības nodoklis ir patēriņa nodoklis, respektīvi, obligāts ar likumu noteikts maksājums, kurš jāveic juridiskām un fiziskām personām, lai tādējādi veidotu daļu no valsts budžeta. Šis nodoklis ir iekļauts preces vai pakalpojuma cenā.

Valsts vai pašvaldība ar iekasēto nodokļu palīdzību sedz sabiedrības izmantoto preču un pakalpojumu cenas. Šajos pakalpojumos ietilpst, piemēram, ceļu uzturēšana, policijas darbības nodrošināšana, ugunsdzēsēju atalgošana, ielu apgaismošana un citi.

Uz doto brīdi PVN standartlikme Latvijas Republikā sasniedz 21%, pastāv arī samazinātā pievienotās vērtības nodokļa likme, tā ir 12% augsta. Samazinātā likme tiek piemērota – medikamentu, medicīnisko ierīču (arī rezerves daļu un piederumu) piegādei, siltumenerģijas piegādēm iedzīvotājiem, izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnēs, zīdaiņiem paredzēto specializēto produktu piegādēm, mācību literatūras un oriģinālliteratūras izdevumu piegādēm un citām precēm, pakalpojumiem.

Tomēr dažādās valstīs PVN likmes ir atšķirīgas, kas tieši nosaka arī pārtikas cenas attiecīgajā valstī. Katra valsts ir tiesīga šo nodokļa likmi noteikt pati. Eiropas Savienības noteiktā minimālā standartlikme ir 15%, bet samazinātā vien 5% no preces/pakalpojuma vērtības.

21% šķiet ļoti daudz, pat pārāk, taču Latvija nemaz nav pirmā augstāko PVN topā. Pirmo vietu ar 27% ieņem Ungārija, pa pēdām tai min arī Dānija, Horvātija un Zviedrija ar 25%. Vismazāko PVN likmi ieraudzīt varēs Luksemburgā – tie ir 17%, relatīvi zems PVN ir arī Maltā – 18% un Kiprā, Vācijā – 19%. Mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā šis nodoklis ir vidēji augsts, Lietuvā tāpat kā Latvijā – 21%, bet Igaunijā par procentu mazāk, tātad 20%.

Salīdzinot samazinātās likmes, tās ir mazāk daudzveidīgas, viena vērtība raksturīga vairākām valstīm. 5% ir tādās valstīs kā Kiprā, Itālijā, Polijā, Rumānijā un Apvienotajā Karalistē. Visaugstākā vērtība atklāta Čehijā – 15%, mazliet atpaliek Somija – 14%/.

Amizanti šķiet, ka PVN likme nereti ir augstāka tieši tajās zemēs, kur ir zemākas vidējās algas, regulārie ikmēneša ienākumi. Vācijas iedzīvotāji nopelna vidēji 3500 EUR mēnesī un var lepoties ar 19 procentu lielu nodokļa likmi. Lielbritānijā šie ienākumi sastāda līdz pat 2400 EUR, bet likme vien 20%. Latvijā un Lietuvā algas ir attiecīgi 762 EUR un 671 EUR lielas un likme – 21%, kas, manuprāt, salīdzinot šajā gadījumā ar Lielbritāniju un Vāciju, seko izvirzītajam pieņēmumam par vidējās algas un PVN likmes attiecību.

Ar šī, manā skatījumā, neizprotamā fakta palīdzību varētu izskaidrot arī aizdevumu popularitāti Latvijā. Algas ir gana mazas (minimālā – 360 EUR) un produkti nemaz nav no tiem lētākajiem ( 350 grami baltmaizes Igaunijā – 0,39 EUR, Latvijā – 0,64 EUR). Un attiecīgi situācijās, kad līdzekļu trūkst, kredīti steidz palīgā. Taču jāatceras, ka tas ir nopietni, ja šis pakalpojums vai pirkums nav nemaz tik ļoti nepieciešams, tad vērsties pie kreditoriem nav prātīgi.

by | Categories: Finanses | Tagged: , , |

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.