Vai auto tiesību iegūšana mūsdienās ir viegla?

Jul 31, 2016

B kategorija – tā ir tā transporta līdzekļu kategorija, kuru pazīstam kā vienkārši automašīnas. Kategorijā ietilpst arī mazi busiņi un auto ar piekabi, ja tā nav liela. Oficiālā B kategorijas definīcija paredz šādus parametrus:  

  • Transporta līdzekļa svars nedrīkst pārsniegt 3,5 tonnas,
  • Sēdvietu skaits (bez šofera) ir ne lielāks par 8,
  • Ja transportam ir pievienota piekabe, tā nedrīkst svērt vairāk par 750 kg.

 

Šāda visnotaļ tipiska auto tiesību iegūšana nav viegls prieks un prasa ne mazums laika, piepūles un arī finanšu. Tas gan tomēr ir attaisnojami, jo piedalīšanās satiksmē ar paša vadītu spēkratu, kurā turklāt tiek pārvadāti pasažieri, nozīmē ļoti augstu atbildības līmeni – par savu veselību un dzīvību, par saviem pasažieriem, kā arī par citiem satiksmes dalībniekiem.

 

Autoskola

Lai tiktu pie B kategorijas tiesībām, ir jānoliek teorētiskais un praktiskais Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) eksāmens. Bet, lai eksāmenu varētu kārtot un lai tas arī sekmīgi tiktu nolikts, būtiska panākumu atslēga ir laba, CSDD atzīta autoskola.

 

Kopā Latvijā ir 793 autoskolas, un B kategorijas transporta līdzekļa vadīšanas apmācību piedāvā tās visas, taču – vai visām tām var uzticēties? Tas ir jautājums, uz kuru atbildi var meklēt CSDD sagatavotos statistikas datos par sekmīgumu CSDD eksāmenā visu šo autoskolu apmācīto jauno šoferu vidū.

 

Nozīmīgajā jautājumā par autoskolas izvēli papildus palīgs būs arī tavu draugu, radinieku un paziņu pieredze. Viņu vidū noteikti atradīsies vadītāja tiesības nesen ieguvuši šoferi, kuriem būtu kas sakāms par vienas vai citas autoskolas kvalitāti pēdējos gados. CSDD gan izvirza arī stingrus noteikumus autoskolām, tāpēc visas oficiāli reģistrētās skolas kaut ko derīgu jau iemācīs.

 

Taču kāds varbūt sākumā neaizdomāsies, ka būtisks kritērijs autoskolas izvēlē ir ne tikai apmācību kvalitāte, bet arī tās juridiskais godīgums. Pirms iesaisties līgumattiecībās ar autoskolu, der izpētīt līguma visus punktus, sevišķi tos, kas attiecas uz autoskolas un tavām kā klienta tiesībām (kā arī pienākumiem), norēķinu kārtību, kā arī to kārtību, kādā tiktu risinātas potenciālās domstarpības starp tevi un autoskolu.

 

Teorētiskais eksāmens

CSDD eksāmens B kategorijas tiesību iegūšanai, kā jau pieminēts, sastāv no divām daļām – teorētiskās un praktiskās. Teorētiskajā daļā tev būs 30 minūšu laikā jāatbild uz 30 jautājumiem, no kuriem nokļūdīties atļauts tikai trijos. Jautājumi būs testa veidā, un tests būs jākārto datorizētā sistēmā. Uz katru jautājumu būs jāatbild pēc kārtas. Tā paredzēts, lai jauno autovadītāju trenētu reālām strauju lēmumu pieņemšanas situācijām dzīvā satiksmē. Eksāmena norises laikā inspektors arī sekos līdzi iespējamiem špikotājiem. Pirmajā pieķeršanas reizē vēl tiks piedots, bet, ja pieķer atkārtoti, seko izraidījums. Teorētiskā eksāmena izmaksas ir 12,63 eiro.

 

Braukšanas eksāmens

Braukšanas eksāmens jākārto, demonstrējot savas braukšanas prasmes ar CSDD automobili, kas aprīkots ar mehānisko pārnesumkārbu. Pie jebkura jauna auto ir ātri jāpierod, tāpēc CSDD eksāmena laikā tiesību kandidātam tiek dota iespēja veikt 5 minūšu izmēģinājuma braucienu. Vadīšanas eksāmena izmaksas ir 38,52 (pirmajā reizē).

 

Atceries! Ja gadījumā kāda iemesla dēļ nav iespējas tikt uz kādu no eksāmeniem norunātajā datumā, par to ir jādod ziņa vismaz vienu darbadienu iepriekš. Pretējā gadījumā samaksāto naudu saņemt atpakaļ nebūs iespējams.

 

Vēlam veiksmi B kategorijas tiesību iegūšanā arī tev!

by | Categories: Uncategorized |

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.