Vai esi gatavs auto vadīšanai smagā lietū?

Jul 14, 2016

octaBraukšana pie stūres var būt aizraujoša un patīkama, ja vien šoferis ir pietiekami prasmīgs, un laika apstākļi netraucē mašīnas vadīšanu. Tomēr, kā zināms, Latvijā ar laika apstākļiem ir līdzīgi kā ar bitēm – neko nevar zināt. Vienā brīdī var spīdēt saulīte, taču pēc mirkļa var uznākt milzīgs mākonis, kurš sev līdzi nes spēcīgas lietusgāzes, pērkonu, zibeni, kā arī spēcīgu vēju. Kā lietus var ietekmēt auto vadīšanu, un ko būtu ieteicams darīt, ja gadās braukt šādos laika apstākļos, lasiet turpinājumā.

Kā izpētīts Nīderlandē, lietainā laikā uz ceļa negadījumu iespējamība no 35% palielinās līdz pat 182%. Šī atšķirība ir ievērojama, līdz ar to, nav šaubu, ka šādos laika apstākļos šoferiem jābūt īpaši uzmanīgiem. Būtu prātīgi, ja autovadītāji, uzticoties saviem instinktiem, kā arī, rūpējoties par savu un citu drošību, šādā laikā samazinātu braukšanas ātrumu, kā arī palielinātu distanci ar priekšā braucošajiem transporta līdzekļiem. Turklāt der atcerēties, ka bīstamākā ir pirmā stunda no tā brīža, kad sācis līt.

            Lai arī spēcīga lietus laikā autovadītāji sāk uz ceļa uzvesties prātīgāk, samazinot ātrumu, atklāts, ka to dara pārāk mazs cilvēku skaits. Turklāt ne vienmēr lēna braukšana nozīmē drošu pārvietošanos pa brauktuvi, jo gan paša šofera, gan arī citu satiksmes dalībnieku drošība nav atkarīga tikai no pareizi izvēlēta braukšanas ātruma.

            Biežākie iemesli, kādēļ mašīnas sāk slīdēt, braucot lietū, ir nepietiekošs riepu protektoru biezums, nekvalitatīvs ceļa segums, kā arī, protams, pārāk liels ātrums. Lai autovadītāji zinātu, kā rīkoties gadījumā, ja mašīna saslīd, viņiem jau iepriekš, esot drošos apstākļos, vajadzētu apgūt šīs iemaņas. Tad šoferim būtu kaut minimāls ieskats tajā, ko sagaidīt, kā arī, kā rīkoties attiecīgajā situācijā. Auto instruktori atzīst, ka pirmais cēlonis, kādēļ notiek sānslīde, ir pārāk vaļīga stūre. Ja jūtat, ka jūsu transporta līdzeklis sāk slīdēt sāniski, noteikti strauji nebremzējiet un asi nepagrieziet stūri.

            Brīdī, kad nobloķējas aizmugurējie riteņi, nepieciešams pagriezt stūri pretējā virzienā, kā arī nospiest gāzes pedāli. Tādējādi mašīna nesāks rotēt ap savu asi. Šādā situācijā nedrīkst spiest bremzes! Savukārt, ja sānslīde notiek ar priekšējiem riteņiem, tūlīt pat noņemiet kāju no gāzes pedāļa un centieties iztaisnot stūri.

            Ņemot vērā to, cik spēcīgas un ilgstošas ir lietusgāzes, mēdz būt apgrūtināta redzamība uz ceļa. Ja “gāž kā ar spaiņiem”, redzamība var samazināties pat līdz 50 metriem. Šādā gadījumā ļoti liela nozīme ir logu tīrītājiem – slotiņām jābūt kvalitatīvām, tādēļ tās nepieciešams regulāri pārbaudīt. Īpaša uzmanība tām jāpievērš rudens un pavasara sezonā. Jāņem vērā arī tas, ka lietus laikā palielinās kopējais gaisa mitrums, kā rezultātā sākas logu aizsvīšana. Lai no tā izvairītos, uz laiku var iedarbināt kondicionieri, kurš pūš siltu gaisu uz priekšējā loga pusi. Tomēr der atcerēties, ka gaisam būtu jānāk no ārpuses, tādēļ, ja esat apstādinājis mašīnu, atveriet logu, kas palīdzēs izvēdināt no auto salona lieko mitrumu.

            Ja spēcīgā lietū braucat pa šoseju, jums vajadzētu uzmanīties no pretī braucošajiem smagajiem auto, kuri, apšļakstot jūsu mašīnu, pasliktina redzamību. Turklāt naktī ūdens uz ceļa var maldināt šoferus, darbojoties kā spogulis, un, atstarojot auto gaismas.

            Lai arī neviens no mums nav pasargāts no nelaimēm, kuras rodas sliktu laika apstākļu un citu iemeslu dēļ, mēs varam nodrošināties pret negadījumu radītajām sekām, proti, izmaksām. Ne velti tam ir radīta KASKO, kā arī OCTA apdrošināšana. Informācija: http://www.compensa.lv/privatpersonam/octa/

Esi atbildīgs un brauc droši!

 

 

 

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.