Vai Latvijā ir dārgāka pārtika kā ārzemēs?

Aug 11, 2016

kredītiLatvija ir viena no dārgākajām valstīm produktu ziņā, kā liecina šovasar veiktais Eurostat pētījums. Pārtikas cenu līmenis ir augstāks nekā citās Baltijas valstīs, taču alkoholiskie dzērieni un piena produkti ir dārgāki nekā vidēji visā Eiropas Savienībā. Salīdzinošā analīze norāda, ka nosacītā produktu groza( satur ēdienu un bezalkoholiskos dzērienus)  vērtība Latvijā sastāda 89% no vidējā radītāja Eiropas Savienībā. Igaunijā šī vērtība ir mazliet mazāka – 88%, bet Lietuvā tie ir 78% . Vislielāko cenu Latvijā nākas maksāt par piena produktiem (101% no vidējā  ES rādītāja), turpretim par visizdevīgāko latvieša pirkumu tiek nosaukta gaļa (vien 69%).

Salīdzinot Baltijas valstu konkrētu produktu cenas, par piemēru kalpo divu lielāko lielveikalu tīklu – Maxima un Rimi – pārtikas klāsts. Pērkot vienu kilogramu kartupeļu Lietuvā, Viļņā cenas svārstīsies no 0,44 EUR līdz 0,49 EUR, Igaunijā, Tallinā 0,21 – 0,35 EUR, taču Rīgā  0,39 – 0,45 EUR. Litrs piena Viļņā maksās vidēji 0,82 EUR, Tallinā svārstīsies 0,49 – 0,59 EUR apmērā, Rīgā tā aptuvenā vērtība būs 0,57 EUR. Tā cenu svārstības atkarīgas no piena produktu firmas, arī no iepakojuma veida, veikalos pieejams piens gan pakās, gan pudelēs. Arī maizes cenas Baltijas valstīs ir atšķirīgas. Puskukulītis baltmaizes Viļņā maksā robežās no 0,65 EUR līdz 0,72 EUR, Tallinā –  0,27 – 0,35 EUR, Rīgā – 0,29 – 0,69 EUR. Puskukulītis rupjmaizes Viļņā izmaksās 0,72 – 0,84 EUR, Tallinā – 0,55 – 0,65 EUR un Rīgā vidēji 0,70 EUR. Šie piemēri redzami norāda, ka  produktu maksa mainās ne vien atkarībā no valsts un attiecīgās pilsētas, bet arī no veikaliem, to nostādnēm un akcijām.

Saskaņā ar pētījumu kompānijas Nielsen datiem latvieši visvairāk izmanto veikalu akcijas un atlaides, lai ietaupītu. Ar atlaidēm pārdoto produktu daļa Latvijā ir 41%, kamēr Lietuvā 38% un Igaunijā 33%

Alkohola izmaksas Latvijā ir dārgākas nekā citviet Eiropā, precīzāk, to vērtība sastāda 106% no vidējā ES rādītāja. Visdārgākos grādīgos dzērienus var iegādāties Īrijā. Tieši pretēji tabakas izstrādājumu cena Latvijā ir krietni mazāka nekā citviet (59%). Vēl lētākas cigaretes var iegādāties vien Bulgārijā un Lietuvā, turpretī visdārgākās – Lielbritānijā.

Dārgāko produktu valstu sarakstā Latviju apsteidz Dānija, Zviedrija un Austrija. Tomēr lētāku pārtiku ir iespējams nopirkt Bulgārijā, Rumānijā un Polijā.

Jāņem vērā, ka darba spēka izmaksas Polijā nav lētākās visā Eiropas Savienībā. Pētījuma dati liecina, ka darbinieks Polijā vienā stundā nopelna vidēji 8,6 EUR, taču darbinieks Latvijā – 7,1 EUR.

Tas varētu skaidrot, kāpēc kredīti un ātrais kredīts ir tik populāri, kā arī kredītdevēju daudzveidību Latvijā. Sniedzot roku pretī aizdevumam, būtu jāizvērtē tā nepieciešamība un lietderīgums atbilstošajā situācijā. Jāsaprot, vai tas patiešām ir ārkārtas gadījums, nevis gardēža vājums.

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.