Virtuālie asistenti mobilajos tālruņos

Jan 31, 2017

mobilie telefoniVirtuālie asistenti jau kādu laiku satrauc mūsu iztēli gan tos redzot filmās, gan arī ar tiem sastopoties mūsu viedtālruņos. Kas tas ir? Kāpēc tie ir diezgan reti Latvijā?

Virtuālais asistents ir cieši saistīts ar AI – mākslīgo intelektu. Tas ir virtuālais robots, kas spēj sadzirdēt “saimnieka” balsi un saprast, ko tas saka, lai varētu meklēt internetā atbildes uz uzdotajiem jautājumiem. To spējas ietver arī tādas funkcijas, kā, piemēram, komunicēšana, humors, papildu informācijas jautāšana u. tml. Virtuālais asistents runā cilvēka valodā, nevis robotizētā, tāpēc ir diezgan sarežģīts mehānisms. Skaidrs, ka angļu valodā, jo to ir radījuši amerikāņi. Mūsdienu mobilie tālruņi ir pietiekami jaudīgi, lai spētu “izmitināt” virtuālos asistentus savā atmiņā. Protams, asistentu darbs notiek mākoņos, tiem tiek nodrošināta iespēja mācīties un saprasta arvien vairāk frāžu un jautājumu. Tāpat virtuālais asistents mācās un atceras noteiktus rutīnas darbus, piemēram, katru dienu atgādina, ka no skolas jāpaņem bērni, kaut kas jānopērk (ja tas ir ievadīts kalendāra programmā). Kad jums noderēs virtuālais asistents? Ja bieži vadāt automobili un jāpaveic kādi darbi, jāsaņem informācija; ja strādājat un pietiekami tekoši komunicējat angļu valodā; ja vēlaties ietaupīt laiku, meklējot informāciju. Latvijā ir viena liela problēma. Neviens no asistentiem “nerunā” latviešu valodā. Tāpēc nav daudzu, kas par tiem interesētos. Visticamāk, ka nākotnē tas mainīsies un mūsu mobilie tālruņi kļūst vēl viedāki. Vēlamies prezentēt 5 virtuālos asistentus, kuri mainīs pasauli. Ceram, ka uz labo pusi. Nu vismaz būtu jāmainās…

Facebook Jarvis

Diezgan nesen Facebook dibinātājs Marks Cukerbergs paziņoja, ka darbojas pie jauna virtuālā asistenta radīšanas. To nosauca par Jarvis. Virtuālais asistents runā ar aktiera Morgana Frīmena balsi. Facebook vairs nestrādā pie sava tālruņa izstrādes, taču tiem pieder pasaulē populārākās programmas Facebook un Messenger, kuras jau šobrīd maina mūsu komunicēšanas veidu. Nav brīnums, ka Messenger programmā drīzumā tiks ieviests arī runājošais virtuālais asistents. Interesanti tas, ka pats Marks Cukerbergs uzaicināja līdzdarboties visas pasaules programmētājus šī virtuālā asistenta radīšanā un pilnveidošanā. Diezgan asprātīgos video klipos viņš nodemonstrēja, cik dažkārt ir grūti sarunāties ar virtuālo asistentu, tādā veidā vēlreiz parādot, ka tas nav pilnīgs produkts, un tam vēl ir nepieciešams laiks, lai pilnveidotos. Pēc dažiem gadiem tas var būt ļoti interesants projekts, ja vien Facebook no tā neatteiksies.

Microsoft Cortana

Cortana vēsture ir patiešām iespaidīga. Pirmo reizi tā parādījās vēl tad, ka nebija viedtālruņu. Cortana parādījās datorspēlē Halo: Combat Evolved 2001. gadā. Vēlāk tā ieguva pat hologrāfisku izskatu, kas atgādina ēģiptiešu karalienes Nefertītes izskatu. Tā kā Halo spēli iegādājās Microsoft, Cortana nosaukums pārgāja tā īpašumā un drīz vien kļuva par preču zīmi. Tagad Cortana ir Windows operētājsistēmas sastāvdaļa un ir sastopama jaunākajos Lumia tālruņos. To ieskaņoja Džena Teilore (Jen Taylor) – mazpazīstama aktrise.

Apple Siri

2011. gadā kopā ar IPhone 4S viedtālruni parādījās Siri – viens no pasaulē visapspriestākajiem virtuālajiem asistentiem. To ieskaņoja balss aktrise Sūzana Beneta (Susan Bennett). Siri ir neparasts virtuālais asistents. Tas var runāt dažādās valodās. Pagaidām Siri runā angļu (amerikāņu, britu, austrāliešu un citu angliski runājošo valstu izloksnēs), arābu, ķīniešu (kantoniešu un mandarīnu dialektā), dāņu, holandiešu, franču, somu, vācu, ebreju, itāļu, japāņu, korejiešu, norvēģu, portugāļu, krievu, spāņu, zviedru, malajiešu, taju un turku valodā. Diemžēl, latviešu valodas šajā sarakstā nav. Un nav skaidrs, kad tiks iekļauta – mēs esam ļoti mazs tirgus…

Samsung “Bixby”

Baumas klīst, ka Samsung arī izstrādā savu virtuālo asistentu un to, iespējams, sauc Bixby. Šobrīd nav daudz informācijas, taču asistentma būtu jāparādās kopā ar Galaxy S8 tālruni vēlākais šajā gadā. Interesanti, ko radīja Samsung. Jo tieši viņu mobilie tālruņi ir pārdošanas līderi. Nosaukums vēl ir kodēts, jo arī agrāk Samsung strādāja ar virtuālajiem asistentiem, piemēram, Viv (to, starp citu, radīja tie paši, kas radīja Siri, ko Apple iegādājās no nelielā startup uzņēmuma).

Amazon Alexa

Amazon nav sava mobilā tālruņa, kurā varētu ieviest savu virtuālo asistentu. Bet šādam tehnoloģiskajam milzim tas var būt tikai laika jautājums. Pagaidām Alexa “mitinās” mājsaimniecības ierīcē Amazon Echo, kas var atskaņot mūziku, lasīt audio grāmatas un kontrolēt noteiktu mājsaimniecības tehniku. Protams, ar to var sarunāties, taču šis virtuālais asistents nekādā veidā nav saistīts ar viedtālruņiem. Pagaidām. Jāmin, ka virtuālo asistentu ir arī vairāk. Tikai tie šobrīd ir agrīnajā izstrādes stadijā vai arī saņem nepietiekamu finansējumu, lai tiktu pabeigti un nodoti gala lietotājam. Arī to izmantošana ir diezgan plaša. Mobilie tālruņi jau aizstāj kameras, kompasus, radio un citas ierīces. Tāpēc acīmredzams, ka personīgo robotu arī var aizstāt. Japānā jau tiek radīti mājas roboti, kuru mērķis – uzturēt kompāniju padzīvojošiem cilvēkiem, ar tiem komunicēt. Šīs divas tehnoloģijas tiek attīstītas paralēli, tāpēc drīzumā būtu jāparādās arī sasniegumiem.

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.