Zobu labošana smaidot? Realitāte mūsdienās!

Aug 30, 2016

zobu labošanaSāpes un bailes vairs nav jāsaista ar mūsdienu zobārstniecību. Tagad zobu labošana notiek, izmantojot anestēziju, kas padara procedūru pilnībā nesāpīgu. Taču, vai zinājāt, ka zobārstniecībā tiek izmantota arī aromātiskā smieklu gāze?

NO2 ir medicīniskais slāpeklis, kuru izmanto stomatoloģijā. To dēvē arī par smieklu gāzi – iekļūstot organismā, tā ātri izdalās un nenodara cilvēkam nekādu ļaunumu. Smieklu gāzes svarīgākā īpašība – tā nomāc sāpes, tādēļ tiek izmantota, kad tiek laboti pacienta zobi, bet cilvēks atrodas sedācijā jeb stāvoklī, kad persona ir pilnībā atslābinājusies, bet joprojām spēj uztvert visu apkārt notiekošo.

Šo vielu 1772.gadā atklāja angļu ķīmiķis DžozejsPrīstlijs, savukārt 1800.gadā ķīmiķis HemfrijsDevijs netīšām to ieelpoja, kad viņam sāpēja zobs. Rezultāts bija pārsteidzošs, jo zobu sāpes rimās. Veicot eksperimentus, tika pierādīta slāpekļa anestezējošā īpašība. Pēc aptuveni 40 gadiem amerikāņi smieklu gāzi sāka izmantot zobārstniecībā.

Ārvalstīs šo vielu izmanto, labojot zobus bērniem. Tos, kuri baidās no zobārsta, iespējams iedrošināt, jo šīs gāzes ietekmē pacients nejūt sāpes. Sedācija ar medicīnisko gāzi mazina cilvēka spriedzi, rada atslābinātu un miegainu stāvokli, kā arī atvieglo ārsta darbu.

Tā kā sedācijas laikā pacienta sirdsdarbību un elpošanu uzrauga īpašas iekārtas, ārsts pilnībā kontrolē to, kā šī medicīniskā gāze iedarbojas uz cilvēku. Ja mutes dobumā tiek veikta ķirurģiska procedūra, sedācija ievērojami uzlabo pacienta pašsajūtu operācijas laikā.

Diemžēl daudziem cilvēkiem joprojām ir gaužām nepareizs priekšstats par anestēzijas izmantošanu zobārstniecībā. Daži uzskata, ka tā saīsina cilvēka mūžu. Patiesībā tā nav – anestēzija aizsargā cilvēka organismu no stresa. Runājot par kaitīgumu, anestēzijas ietekmi var pielīdzināt cukura, sāls un alkohola atstātajām sekām organismā.

Taču, tāpat kā jebkura medicīnas nozare, arī zobārstniecība ir saistīta ar dažādiem riskiem. Tomēr anestēzijas izmantošanā šis risks ir neliels un sedācijā – vēl mazāks. Ķirurgiem ir daudz vieglāk sasniegt kvalitatīvu efektu ārstēšanā, ja pacients nav pakļauts stresam.

Ārvalstīs smieklu gāzes izmantošana bērnu zobu labošanā ir ļoti populāra, un to pielīdzina pretsāpju līdzekļu lietošanai. Tāpat tās izmantošana atvieglo bērna sastapšanos ar ārstu. Ja mazais pacients nejūt sāpes, viņam nav pamata nesadarboties vai baidīties.

Latvijā sedācija ar smieklu gāzi tiek izmantota vairākās zobārstniecībās, taču jāņem vērā, ka šāds pakalpojums ir dārgs. Tāpat dārgas ir arī pacientu veselības stāvokļa uzraudzīšanas iekārtas, bez kuru izmantošanas sedācijas laikā neiztikt. Nebrīnieties, ja kāds zobārsts Latvijā jums nevarēs piedāvāt šādu anestēzijas opciju, taču smieklu gāzes izmantošana zobārstniecībā mūsu valstī kļūst arvien populārāka.

Share with others

No Responses so far | Have Your Say!

Comments are closed.